V prohlášení, které po schůzi kabinetu vydal úřad premiéra Ariela Šarona, se uvádí, že Arafat je překážkou pro mír na Blízkém východě a že se bude řešit otázka, jak "tuto překážku odstranit". V komuniké nejsou žádné podrobnosti o chystaných akcích. Stojí v něm ale, že bezpečnostní síly židovského státu budou bez ustání potírat radikální islámské skupiny, dokud proti "teroristickým organizacím" rozhodně nezasáhnou palestinské úřady.

Konkrétní akce odložena kvůli nesouhlasu USA

V reakci na zmíněné rozhodnutí začaly na znamení solidarity k úřadovně Arafata na západním břehu Jordánu proudit tisíce Palestinců. Arafat nejprve dal najevo, že se vyhnat nedá, a posléze davu řekl, že navzdory izraelské hrozbě nuceným exilem zůstane ve svém sídle. Zdroj blízký izraelské vládě sdělil agentuře Reuters, že kabinet rozhodl, že požádá armádu o vypracování plánu na vyhoštění Arafata z regionu do exilu. Podle něho se kabinet nepřiklonil k rychlému vyhoštění, a to kvůli nesouhlasu Spojených států.

Palestinský činitel: Arafatovo vyhoštění destabilizuje Blízký východ

"V zásadě (kabinet) souhlasil s vyhoštěním Arafata, nebude to ale učiněno okamžitě. Armáda byla požádána o vypracování plánu na jeho vyhoštění... To znamená, že v principu rozhodli, že může být vyhoštěn, avšak že nic se nyní nepodnikne kvůli opozici USA," vysvětloval zdroj. Vysoce postavený palestinský činitel následně podle Reuters prohlásil, že Arafatovo vyhoštění destabilizuje Blízký východ, a úmysl Izraele odsoudil.

Bezpečnostní kabinet ve čtvrtek jednal o způsobu odpovědi na dva palestinské sebevražedné atentáty, při nichž v úterý přišlo v Izraeli o život 15 osob. V tomto orgánu jsou zastoupeni nejvýznamnější ministři a bezpečnostní činitelé a jeho práci řídí premiér. Izrael a USA obviňují Arafata, že za povstání Palestinců proti izraelské okupaci podněcoval k násilí. On toto obvinění popírá, avšak Izraelci ho už 21 měsíců drží v izolaci v úřadovně na západním břehu Jordánu.