"Chtěl bych vyzvat všechny voliče, aby se v neděli zúčastnili hlasování," řekl Persson poté, co se šéfové politických stran na mimořádné schůzce dohodli na konání referenda podle plánu.

Úvahy o odsunutí lidového hlasování o měsíc nebo dokonce až o jeden rok politici zamítli. "Obě varianty by byly špatné, protože nelze vyloučit, že se v uvedené době opět stane něco, co by nás postavilo před stejný problém," řekl Persson.

Pomůže smrt euru?

Dosavadní průzkumy favorizovaly spíš odpůrce eura, avšak smrt Lindhové, která byla jeho velkou zastánkyní, zřejmě podle pozorovatelů zvyšuje šance, že většina Švédů řekne evropské měně ano.

Oba tábory - stoupenci i odpůrci eura - nicméně okamžitě po oznámení úmrtí ministryně zastavily svou kampaň. Persson sám, jenž stejně jako Lindhová patří k energickým stoupencům eura, odmítl spekulovat o dopadech vraždy ministryně na výsledek hlasování.

Ke konání referenda v plánovaném termínu vyzvala Švédsko i Evropská komise. Komisařka Margot Wallströmová vybídla, že by se nedělního hlasování měl zúčastnit každý Švéd. "Je to ten nejlepší způsob, jak uctít Annu Lindhovou," zdůraznila.