Odchod amerických jednotek by podle Bushe měl začít již během několika týdnů či měsíců, přičemž by se měl týkat všech složek armády. Po tomto stažení v Iráku zůstane přes 130 000 amerických vojáků.

V listopadu bude z Iráku stažen prapor námořní pěchoty o síle 1000 mužů a nebude již nahrazen. Brigáda o počtu 3500 až 4000 vojáků odejde v únoru, kdy se k nim připojí přibližně dalších 3400 členů podpůrných jednotek.

Poděkoval i České republice

Důvodem ke stahování vojsk je podle Bushe fakt, že irácké síly jsou již schopné vést sami boj s povstalci. Bezpečnostní situace v Iráku se údajně zlepšuje a násilí je na nejnižší míře od jara 2004. Bush to doložil na situaci v kdysi nejnebezpečnější provincii Anbár, kterou Američané nedávno předali do správy iráckým silám. Irácká vláda rovněž podle prezidenta lépe využívá peníze, které dostává na rekonstrukci země.

Bush vyjádřil vděčnost všem ostatním zemím, které se spolu s USA v Iráku, ale i v Afghánistánu angažují. Poděkoval také České republice.

Bush vyjádřil naději, že byl nastartován trvalý trend. Varoval však, že pokrok je křehký.

Přesun na afghánské bojiště

Druhou část projevu Bush věnoval Afghánistánu, kde má dojít k posílení americké vojenské přítomnosti o 4 500 vojáků na celkový počet 31 000. Bush vyzval ostatní členy Severoatlantické aliance k podobnému posílení kontigentu ISAF.