Jak v úterý napsal list The Independent, z materiálů získaných nezávislým vyšetřovatelem vyplynulo, že Straw se osobně podílel na zveličování irácké hrozby a pracovníci jeho tiskového oddělení aktivně pracovali na předání Kellyho jména médiím.

Straw jednak tvůrcům vládní zprávy doporučil, aby častěji zmiňovali zbraně hromadného ničení a zařadili "rozhodující odstavec", který by rozptýlil pochybnosti o vině iráckého režimu. "Osobně požadoval, aby alespoň jednou byla Saddámova Republikánská garda přirovnána k nacistické SS," uvádí zdroj Huttonovy komise.

Prozradily je e-maily

Největší škodu však mohou Strawovi způsobit e-maily dvou vysokých úředníků jeho resortu, kteří se vzájemně ujišťovali, že odtajnění Kellyho nijak ministerstvo nepoškodí. "Bude mi potěšením, když ho práskneme. Nemyslím to nijak osobně," uvádí jeden z e-mailů šéfa tiskového oddělení Johna Williamse, odeslaný 9. července. Ve stejný den ministerstvo obrany Kelyho jako zdroj zprávy BBC o zveličení irácké hrozby prozradilo.

Podle nejmenovaného činitele úřadu vlády na londýnském Whitehallu je nemyslitelné, aby Straw o této korespondenci nevěděl. V opačném případě by státní úředník mluvil a jednal za resort bez vědomí ministra, což je vysoce nepravděpodobné.