"Fakta v irácké zprávě o 12 tisících stranách mohla být naprosto přesná," řekl v úterý Blix televizi CNN. "Když se ohlížím zpátky, docházím k závěru, že irácká vláda tehdy mluvila pravdu, když tvrdila, že všechny chemické, biologické a jaderní zbraně ve svém vlastnictví po roce 1991 zničila".

Obvinění jako důvod války

USA a Velká Británie však zprávu jednoznačně označily za falešnou a nekompletní a odmítly ji s tím, že Irák nedostál svým závazkům vůči OSN. Obvinění, že Saddám Husajn vlastní zbraně hromadného ničení, pak posloužilo letos v březnu jako důvod útoku na Irák.

Švédský diplomat na odpočinku připomněl, že jeho inspektoři pracovali v Iráku tři a půl měsíce na přelomu let 2002 a 2003 a "hmatatelný důkaz" po ABC zbraních nenašli. Kromě toho američtí a britští experti se při pátrání po zbraních pohybovali po Iráku několik měsíců a měli možnost hovořit se členy bývalého iráckého režimu.

"Nemohu si odpustit poznámku, že některé věci, které, jak se čekalo, že najdeme, nebyly nakonec zbraně hromadného ničení," řekl Blix.