"Celý týden se domlouváme, jak toho dosáhnout," říká ve stanovém táboru aktivistů Jessica Pupovacová. "Někteří se ale ještě bojí mexické policie," přiznává Američanka z organizace Rights Action.

V Cancúnu se očekává na 15 tisíc demonstrantů, některá média ale hovoří o 200 tisících. "Pomlouvají nás, píší, že prý máme zbraně a výbušniny," říká aktivistka Lisa, jež o sobě prozradila jen tolik, že je tu s organizací Rant a je z Kalifornie.

Výhodná poloha, pro aktivisty

Ačkoliv proti nim stojí policejní jednotky posílené o armádu, mají antiglobalisté na své straně několik výhod. Předně Mexiko je pro Američany i Evropany mnohem dosažitelnější než poslední izolovaná místa, kde WTO zasedala.

Další výhodou je samotný stav agendy - mezi členskými zeměmi existují výrazné rozpory a reálná možnost, že se nenajde kompromis mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi, hrozí krachem celého kola jednání, jež začalo přede dvěma lety v Dohá. Brazílie, Indie a Čína například odmítají dosavadní program cancúnského jednání s tím, že tam prakticky není obsaženo nic ze slibované "rozvojové agendy".

Třetí výhodou pro antiglobalisty je silný odpor k válce v Iráku, který dosud roztříštěné hnutí spojuje. Ačkoliv téměř každé hnutí má své vlastní metody a dílčí cíle, dnes se většina shoduje v tom, že "všech pout a omezení zbavený kapitalismus" děsivě prohlubuje existující propast mezi bohatými a chudými. "Zmrazení, které aktivitám antiglobalistického hnutí přineslo 11. září, už je minulostí," vysvětluje Jason Mark. V Cancúnu už je několik dní.

Protesty vypuknou v úterý

"Až sem mě přivedlo protiválečné hnutí," vysvětluje Delight Stone z Oregonu. "Lobbysté velkých korporací ovlivňují politiky a tlačí je k velmi nákladným opatřením, jak čelit výzvám budoucnosti," dodává. "Zaplatit to ale budou muset obyčejní lidé. Jen ještě nevíme, co to bude stát."

Na informace o akcích jsou antiglobalisté skoupí. Zatím funguje jejich "ekovesnice" přímo proti supermarketu Wal-Mart. V sobotu se pokusili zaplavit aquapark a protestovali proti nedávno uskutečněnému kontroverznímu dovozu třicítky delfínů z tichomořských Šalomounových ostrovů. Zítra (v úterý), kdy už v předvečer konference budou v Cancúnu jak delegáti, tak všichni demonstranti, mají začít vlastní protesty. Podle agentury AP však nedojde k ničemu - z města Cancún, kde antiglobalisté smějí tábořit, vede na písečnou kosu s konferenčním centrem a hotely jediná silnice. Dobře hlídaná.