"Rezignace je vážným momentem, který může vést k eskalaci napětí. Panují značné obavy z dalšího vývoje. Situace je otevřená, všechno je možné. Nikdo není schopen přesně předvídat, co se stane zítra nebo pozítří. Za tohoto stavu je zapotřebí zdrženlivost, tedy nedělat hned nějaké radikální kroky," shrnul debatu pro ČTK šéf české diplomacie Cyril Svoboda.

Jeho italský kolega Franco Frattini, který neformální schůzce ministrů v letovisku Riva del Garda předsedá, vyjádřil "hluboké znepokojení" a obavu, že Abbásův odchod "vyvolá nebezpečnou nestabilitu na špici palestinské exekutivy".

Před novináři oznámil, že ministři se obecně dohodli zařadit politické křídlo hnutí Hamás na seznam teroristických organizací, kterým EU nepomáhá a pronásleduje je. Konkrétní rozhodnutí včetně technických dopadů bude domluveno členskými státy v pondělí.

Nejkritičtější moment

EU se za této situace shoduje, že musí výrazně posílit svou aktivitu na Blízkém východě. Vysoký představitel pro společnou zahraniční politiku Javier Solana novinářům sdělil, že okamžitě po skončení dnešního jednání odletí na Blízký východ a bude se snažit zprostředkovat při řešení situace.

"Jsme v jednom z nejkritičtějších momentů vývoje na Blízkém východě. Situace je zmatená; zatím není jasné, jak bude reagovat palestinská rada (parlament) a jaké přesné dopady bude rezignace mít," uvedl.

EU vidí naději na zachování mírového plánu

Státy EU se chtějí soustředit na práci "kvartetu" (USA, OSN, EU, Rusko), který je autorem a kmotrem "cestovní mapy". Frattini jejich jménem vyzval Izrael, aby začal rušit osady na okupovaných územích a strhl plot, který má izolovat Palestince. Ti zase musejí zastavit teroristické činy, zakázat hnutí, která je organizují, a potrestat viníky.