"Jakýchkoliv jednání se zúčastníme, vždy to bude jasně s cílem prosadit právo Íránu na jaderný program a íránský národ nikdy o píď neustoupí ze svých práv," prohlásil podle agentury Reuters Ahmadínežád na svých internetových stránkách.

Západ, v čele se Spojenými státy, se snaží Írán několik let přimět k zastavení obohacování uranu. Podezírá ho totiž, že se snaží vyrobit jadernou bombu. Teherán však tato obvinění popírá a tvrdí, že uran se v zemi obohacuje výhradně pro potřeby jaderných elektráren s cílem zajistit energetickou soběstačnost Íránu.

Ahmadínežád svoje víkendové prohlášení vydal po setkání se syrským prezidentem Bašárem Asadem, který patří k jeho blízkým spojencům. Asad s Ahamdínežádem jednal o kontroverzních íránském jaderném programu na žádost francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Syrský prezident slíbil svému francouzskému protějšku, že se bude snažit přesvědčit Teherán, aby nabídl Západu důkazy o tom, že nevyvíjí jaderné zbraně.

Spojené státy i Německo daly najevo, že pokud Írán na výzvu mezinárodního společenství nezareaguje, hrozí mu další sankce.