Ministerstvo zahraničí poskytlo údaje v rozmezí od 15. června do 28. července. Uvedlo, že úmrtí patří k nejčastějším případům, kterými se zabývají čeští konzulové. Česká diplomacie každoročně upozorňuje na to, aby turisté nepřepínali své síly u moře, na horách i při řízení auta.

V tomto měsíci přišel o život například český třiatřicetiletý horolezec při výstupu na Matterhorn na jihu Švýcarska. Byl nalezen mrtvý ve žlebu ve výšce 3250 metrů. Dva Češi zemřeli při dopravní nehodě na jihozápadě Maďarska a jedna Češka nepřežila kolizi autobusu na východě Slovenska.

Zastupitelské úřady se dozvědí jen o části problémů

Konzulové dále řeší především zranění, nemoci a s tím spojené potíže. V letošní letní sezóně ministerstvo dosud eviduje 46 hospitalizací českých občanů. Diplomaté také evidují čtyři pohřešované Čechy. Například už v červnu se ztratili dva Češi v Chorvatsku.

Pracovníci velvyslanectví a konzulátů asistují Čechům v nouzi v případě, že se na ně postižení obrátí. Konzulové tak nevědí o všech trablech, které Čechy na cestách potkávají. Nejvíce konzulárních případů mají podle ministerstva zastupitelské úřady v Chorvatsku, na Slovensku, v Bulharsku, Francii, Německu, Rakousku a Itálii. Konzulové pomáhají mimo jiné s obstaráváním náhradních cestovních dokladů za ztracené. Mohou také poskytnout pomoc v případě zadržení policií nebo při problémech zajistí peníze.

Češi nemají v zahraničí jen nehody, dostávají se také do křížku ze zákonem. Jako složitý vnímá ministerstvo zahraničí například případ dvou entomologů, kteří byli v Indii obviněni z nedovoleného sběru hmyzu a poté zadrženi. Na kauci byli propuštěni na svobodu za podmínky, že se budou se dvakrát týdně hlásit u indického vyšetřovatele. Nyní čekají na soud a hrozí jim až sedm let vězení. "Pomoc těmto občanům byla po dobu jejich držení ve vazbě komplikována dlouhodobou stávkou indických justičních orgánů," zmínilo ministerstvo zahraničí.