Snímky byly pořízeny sice už v září 2005, nyní ale byly uvolněny pro veřejnost. Echus Chasma je asi sto kilometrů dlouhá a deset kilometrů široká „jizva“ ležící severně od regionu, který je považován za jakýsi „Grand Canyon“ Marsu.

Snímky ukazují jedno z největších tamních údolí, jež je hluboké asi čtyři kilometry. Boční „větve“ strmého kaňonu vznikly činností podzemních vod.

Snímek zachycuje skálu vysokou přibližně 400 metrů a obří kráter v severní části oblasti.:. Snímek zachycuje skálu vysokou přibližně 400 metrů a obří kráter v severní části oblasti.foto: Reuters/ESA/DLR/FU Berlin/G.Neukum/Handout

Na pravém snímku je zachycen kráter o průměru asi osm kilometrů jihovýchodně od hlavního údolí. Pod ním ostře vystupuje skalní stěna čnící podle odhadu až do čtyřkilometrové výše. Je možné, že právě zde se nacházely gigantické vodopády řítící se do údolní hlubiny.

Evropská družice doletěla k Marsu v prosinci roku 2003 s úkolem zmapovat co nejpodrobněji povrch Rudé planety a prozkoumat její ovzduší.