Tímto způsobem se snaží telekomunikace vymáhat dluh za rok 2002. Tento postup však vyvolal řadu negativních reakcí a lékaři to označili přímo za barbarství. Telekomunikace se nakonec rozhodly, že telefony nemocnicím opět zapojí. Zdravotnická zařízení však nemají vyhráno. Do úterý totiž musí dluhy zaplatit. Jenže v pátek je státní svátek Den Slovenského národního povstání a v pondělí další svátek Den ústavy.

"Letos máme všechny faktury řádně uhrazeny, nezaplacená zůstala jen částka za prosinec minulého roku a to bylo našim zřizovatelem ještě ministerstvo zdravotnictví. Dlužníkem tudíž není nemocnice, ale ministerstvo zdravotnictví. Ať odpojí ministerstvo," říká bojovně ředitel nemocnice v Žiaru nad Hronem Pavol Učník.

Ministr mluví o neopravněných dluzích

Ministr zdravotnictví Rudolf Zajac však mluví o neoprávněných dluzích a některé faktury odmítá zaplatit. "Peníze na oddlužení jsou na účtu, ale jedná se o jedinečné a nenávratné zdroje z privatizace, nemůžeme je utratit jen tak. Budeme platit jen oprávněné dluhy," trvá na svém mluvčí resortu Alexandra Novotná. Mluvčí upozorňuje, že pokud bude některému pacientovi poškozeno zdraví v důsledku nefungujících telefonů, má právo žalovat telekomunikace.

Telekomunikace se bráním tím, že se snaží neodpojit linky na odděleních, na kterých jde přímo o záchranu života. Lékaři však tvrdí, že bez telefonů nemohou řádně vykonávat svou práci. Lékaři tak nemohou nadále telefonovat v Čadci, Dolním Kubíně, Liptovském Mikuláši, Zvolenu, Trebišovu, Dunajské Strede, Komárně a v dalších slovenských městech. Situace je neúnosná, ale ustoupit nechce žádná ze zainteresovaných stran.