Organizace oznámila, že od úterního zveřejnění výzvy zaznamenaly její internetové stránky třicetinásobný počet návštěvníků. „Veřejná odezva je velmi dobrá. I sebenepatrnější informace odkudkoliv ze světa by mohla být zásadní při identifikaci hledané osoby,“ řekla Kristin Kvigne z Interpolu.

Interpol hledá podezřelého z pedofilie prostřednictvím zveřejnění jeho podobizny na internetu teprve podruhé ve své historii. Šest fotografií muže zveřejnil v úterý na svém webu.

Neznámý hledaný:. Neznámý hledanýfoto: Reuters/Interpol/Handout

Neznámý muž figuruje na stovkách snímků, které policie v Norsku zajistila z jednoho počítače v březnu 2006. Fotografie hledaného zachycují při sexuálním styku s třemi nezletilými chlapci z jihovýchodní Asie. Snímky pocházejí z roku 2000 nebo 2001.

Interpol po muži pátrá dva roky, zatím ale bez úspěchu. “Nevíme nic o původu podezřelého, i když se zdá, že je ze Severní Ameriky, Evropy nebo Austrálie,” řekla mluvčí Interpolu. Muž je běloch mezi 45 až 60 lety a má šedé řídké vlasy.

Předchozí kampaň měla úspěch
Je to teprve podruhé, co se s podobnou záležitostí policejní agentura takto přímo obrátila na veřejnost. Loni v říjnu zveřejnila snímky jiného internetového pedofila, který se stal v narážce na svou digitálně upravenou podobiznu známým jako Pan Swirl (swirl = vír, spirála).

Počítačovým odborníkům se podařilo snímek odkódovat. Fotografie muže pak obletěla svět a zjistilo se, že šlo o 32letého učitele z Kanady Christophera Paula Neila. Policie ho zatkla v Thajsku o jedenáct dní později . Proces s ním začal v březnu, Neil čelí obvinění z vážného zneužívání devítiletého chlapce.