"Shodli jsme se, že čistě reklamní událost, jakou je slavnostní zahájení olympiády v zemi, která se znovu ukázala jako diktatura, bychom neměli podpořit," řekl Schwarzenberg po jednání se svým francouzským kolegou Bernardem Kouchnerem.

Připomněl, jak v roce 1936 olympiády zneužil německý vůdce Adolf Hitler, a řekl, že evropské národy by už něco takového neměly dopustit. "Sportovcům a divákům slavnostní zahájení přeji, ale abychom tam my politici dělali levnou stafáž, to naprosto odmítám."


Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (vpravo) s francouzským kolegou Bernardem Kouchnerem. :. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (vpravo) s francouzským kolegou Bernardem Kouchnerem. foto: ČTK

Předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge při své pondělní návštěvě Pekingu sdělil čínským organizátorům her, že je velmi znepokojen situací v Tibetu i napadáním olympijské pochodně.

Olympijští funkcionáři bojkot odmítají

Předseda MOV nicméně odmítl návrhy západních politiků na bojkot her, i když podle něj „někteří politici si s touto ideou pohrávají“. "Potřebujeme dosáhnout v olympijském hnutí jednoty, která by nám pomohla překonat obtíže. Naším hlavním úkolem je zajistit dobré hry všem sportovcům, protože oni si je zaslouží," řekl Rogge.

ČTĚTE: San Francisco se chystá na olympijskou štafetu

K bojkotu zahajovacího ceremoniálu srpnové olympiády už se rozhodl polský premiér Donald Tusk. Svou absenci na slavnostním zahájení nevyloučil ani francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který v té době bude stát v čele Evropské unie, a o bojkotu hovořil i prezident Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering.

Zahájení her se nezúčastní ani český prezident Václav Klaus nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Oba politici však zdůraznili, že se v jejich případě o bojkot nejedná. Český premiér Mirek Topolánek zvažuje, že o své cestě na zahájení her nechá hlasovat vládu.

Dalajláma v Bruselu

Schwarzenberg se také vyslovil pro přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlámy Evropskou unií na nejvyšší úrovni.

Přijetí dalajlámy by podle jeho slov jako projev solidarity uvítal on i jeho francouzský kolega.