"Výsledek jednání komise se neoficiálně dozvíme hned, ale pak bude trvat ještě týdny, než tu informaci obdržíme oficiálně. Pak ji samozřejmě obratem postoupíme do Prahy na ministerstvo spravedlnosti, a bude-li rozhodnutí komise kladné, záleží už jen na našich úřadech, kdy pro vězně pošlou eskortu," řekl Právu Šitler.

Podle jeho slov dá velvyslanectví informaci o rozhodnutí komise urychleně vědět i oběma odsouzeným. "Ve věznicích ale fungují takové tamtamy, že se dozví okamžitě, jak to dopadlo, ještě před příjezdem naší konzulky," poznamenal Šitler.

Muži by si v ČR odseděli thajské tresty

V případě, že budou oba vězni do Česka vydáni, tak po obdržení oficiálních dokumentů dohodne české ministerstvo spravedlnosti s thajskou stranou termín jejich transferu.

"V tuto chvíli se ještě nedá říci, jestli bychom je dopravovali běžnou leteckou linkou nebo speciálem. V každém případě bychom ale od každého z nich žádali paušální náhradu nákladů na převoz ve výši sto tisíc korun," řekla včera Právu mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková

Oba muži dostali v polovině devadesátých let v Thajsku za pašování drog nejdříve padesátileté tresty, Hanykovicsovi byl pak milostí krále trest snížen na pětadvacet let a Novotnému na 42 let a deset měsíců.

Právě uznání mimořádné výše trestů, které zdaleka přesahují sazbu českého trestního zákona za stejný delikt, bylo hlavní podmínkou thajské strany pro vydání obou mužů. Tato podmínka byla splněna poté, co český Nejvyšší soud letos v květnu potvrdil platnost thajských verdiktů nad oběma muži i pro území České republiky.