Matka tří dětí a bývalá učitelka Chantal Sébireová byla v roce 2000 zasažena nádorem zvaným estezioneuroblastom. V posledních dvaceti letech bylo podle francouzského tisku v celém světě zaznamenáno jen několik set takových případů. Jde o nádor nosní dutiny, ale postižení je mnohem širší.

Žena francouzským médiím řekla, že nejprve ztratila čich a chuť a pak prakticky oslepla, vše za velkých bolestí, které trvají stále, přičemž už nemůže brát morfin. Další utrpení je psychické.

Nádor znetvořil v oblasti nosu a očí kdysi pohlednou ženu tak, že děti před ní utíkají a pohled na ni je šokující i pro dospělé. Podle lékaře, kterého citoval deník Le Parisien, dosáhl už nádor velikosti grapefruitu.

Chce ukončit život důstojně

Chantal Sébireová v dopise požádala soudce v Dijonu, aby jednomu z jejích lékařů povolil předepsat jí postup, který by jí "umožnil ukončit život důstojně". Její děti ji v tom podpořily. Už dříve prý řekla, že by byla ochotna odjet zemřít do Švýcarska nebo Nizozemska, kde je eutanazie povolena. Teď ale chce, aby se francouzská justice "zhostila své odpovědnosti".

Ve Francii byl v roce 2004 schválen zákon, který za určitých podmínek umožňuje nechat zemřít člověka, jehož stav je beznadějný. Eutanazie, tedy aktivní přispění k úmrtí takového člověka, je ale stále zakázána. Eutanazie je zakázána také v České republice.