Jde o poslední rukojmí ze skupiny 32 evropských turistů, které v únoru a březnu zajali povstalci v odlehlé oblasti jižního Alžírska. Sedmnáct rukojmích se alžírským bezpečnostním silám podařilo osvobodit v květnu. Podle zpráv potvrzených začátkem srpna jedna z rukojmích podlehla útrapám a zemřela. V červenci byli zadržovaní přesunuti do Mali z Alžírska.

Na rukojmí čeká Airbus

Chrobog přiletěl do Mali velkým Airbusem německých vzdušných sil, což je znamením, že cílem jeho cesty je přivézt rukojmí do Německa. Jedná se o devět Němců, čtyři Švýcary a jednoho Holanďana.

Podle německé televize ARD vyrazilo do Mali ještě druhé, speciální letadlo německého letectva, schopné přistát v obtížném terénu. To má rukojmí vyzvednout z místa v saharské poušti na severu Mali. Na palubě tohoto stroje jsou lékaři a vybavení pro první lékařskou pomoc. Ze Sahary mají být rukojmí převezena do Bamaku, kde budou předána Chrobogovi, jenž je do Německa přiveze pohodlným Airbusem.

Turisty zadržovali fundamentalisté

Úřady v Mali a německá televize ZDF však informovaly, že k předání již došlo. Rukojmí byla zadržována na severovýchodě Mali a propuštěna v Tessalitu, lokalitě v oblasti Kidal, oznámily úřady města Gao.

Předpokládá se, že rukojmí zadržovala fundamentalistická Salafistická skupina pro kázání a boj (GSPC). Ta bojuje za vytvoření čistě islámského státu a alžírská vláda ji viní z vazeb na teroristickou síť al-Kajdá.