„To, že je člověk prezident, neznamená, že si o něho lze otírat boty. Ale byl bych udělal lépe, kdybych mu neodpověděl,“ přiznal prezident v odpovědi na otázku jednoho ze čtenářů listu Le Parisien, které přijal v Elysejském paláci.

Sarkozy se nechal unést a na mužovu poznámku, že by se přijetím Sarkozyho ruky „ušpinil“, reagoval slovy: „Tak tedy odprejskni, ubohý blbečku“. Nahrávka se vzápětí objevila na internetu, kde si ji poslechlo více než milión lidí.

Prezident má jít příkladem
Incident vyvolal bouři na francouzské politické scéně. Ihned zareagovali opoziční socialisté, jejichž šéf Francois Hollande označil za „neúnosné, když se prezident nechová příkladně“. Ozvaly se i policejní odbory, které Sarkozymu připomněly jeho projev k ochráncům pořádku loni v listopadu. Prezident tehdy policistům vštěpoval, že jsou „reprezentanti státu“ a že „proto musejí jít příkladem“.

„Žádné tykání, ale respekt. Vím, že vám lidé často nadávají, ale vůči hulvátům nelze postupovat hulvátskými metodami,“ tvrdil Sarkozy.

Jedním z mála, kdo vzal šéfa Elysejského paláce pod ochranu, byl jeho stranický kolega a premiér Francois Fillon. „To se může stát každému z nás, když nás někdo urazí,“ prohlásil, načež dodal: „Transparentnost je ale důležitá. Před nikým se (Sarkozy) nepřetvařuje.“