Australská vláda nyní vyšetřuje zprávy o podpálení lesů, které vzešly z výslechu nejmenovaného činitele al-Kajdá, jehož zadržely americké síly. "Tyto požáry jsou jedním z mnoha scénářů, které vyšly najevo při vyšetřování možností atentátů, jež by al-Kajdá spáchala v Austrálii," sdělila bez dalších podrobností mluvčí australského ministerstva spravedlnosti.

"Zadržený se domnívá, že tento druh atentátu by způsobil těžké ztráty americké ekonomice, a po odhalení, že jde o požár založený teroristy, by američtí občané vyvinuli nátlak na vládu, aby změnila svou politiku," uvádí se v dokumentu, který zřejmě nechtěně unikl FBI a jehož části zveřejnil list Arizona Republic.

Lesní požáry by byly pro Austrálii katastrofou

Podobná teroristická akce by mohla znamenat katastrofu, pokud by k ní došlo zejména na jihovýchodě Austrálie, který je sužován hrozným suchem. Podle mluvčí nicméně australská vláda dosud neobdržela žádnou přesnou informaci o eventuální hrozbě teroristického požáru a stav pohotovosti nebyl nijak zvýšen.

Austrálie: brzy přijde nový úder teroristů

Austrálií v posledních dnech zmítá zvýšený strach z teroristických útoků. Již včera vyjádřila obavy, že brzy přijde nový útok obrovských rozměrů, dnes varovala, že k úderu teroristů v Indonésii dojte tuto sobotu. Na 17. srpna v této asijské zemi připadá státní svátek.  Místní vláda se obává, že se radikální síly pokusí využít příležitosti, a proto v posledním týdnu vládní jednotky přitvrdily v potírání povstalců v indonéské provincii Aceh.

Austrálie již své občany varovala, aby se v Indonésii drželi mimo možné cíle teroristických útoků jako jsou hotely či nákupní střediska.