Britského obchodníka zadržela americká policie ve středu v New Jersey při pokusu vpašovat do USA střelu země-vzduch ruské výroby a prodat ji agentům FBI, kteří vystupovali v převleku za muslimské teroristy. Později uvízla v policejní síti dvojice obchodníků z Manhattanu a další zatýkání probíhají.

Zatčení je vyústěním rok trvající tajné operace, kterou Američané vedli ve spolupráci s ruskými a britskými úřady a jejímž cílem bylo zajistit překupníky, kteří se pokusí obchodovat s teroristy plánujícími útoky na území Spojených států.

Střelu přivezl Brit indického původu

Střela Igla byla přivezena z Ruska v úterý odpoledne do amerického přístavu Newark v New Jersey. Tajnému agentovi USA se ji pokusil prodat britský občan indického původu Hekmat Lakhání, který do Newarku přiletěl z Londýna. Americké úřady uvedly, že jde o nezávislého obchodníka se zbraněmi, který v minulosti opatřil dodávky také pro teroristickou síť al-Kajdá. ABC ale tvrdí, že muž není pravděpodobně napojený na žádnou teroristickou organizaci.

Později byli podle CNN zadrženi také dva manhattanští obchodníci s drahokamy, kteří pro Lakháního prali špinavé peníze.

Snadný útok na dopravní letadlo

Tento typ střely váží 13,6 až 18,1 kg a vejde se do vaku na golfové hole. Proto je velmi snadné použít ji na sestřelení dopravního letadla. V listopadu 2002 tak izraelské dopravní letadlo těsně uniklo střele Sam-7 vypálené při jeho startu z letiště v keňské Mombase.

Střely země-vzduch typu Stinger vyrobené ve Spojených státech nebo typu Sam-7 sestavené v Rusku se podle amerického letectva dají na černém trhu koupit za 5000 dolarů (přes 142 000 Kč) za kus. Mohou snadno zasáhnout letadlo během startu, přistání nebo případně i během letu. Podle odhadů amerických úřadů po světě koluje přibližně 500 000 - 700 000 těchto střel.

FBI dostala tip od Rusů

Podle stanice ABC získala FBI tip na známého britského dealera zbraní od Rusů, kteří agentům vyšetřovacího úřadu zároveň umožnili pracovat v Rusku. Na akci se podílely i britské úřady, včetně tajné služby MI5. Do vyšetřování se v USA zapojil i přistěhovalecký úřad a Tajná služba (Secret Servis).

Hrozba přenosných střel země-vzduch donutila Spojené státy k vyslání skupiny expertů do několika evropských a asijských metropolí včetně Iráku. Úkolem amerických specialistů bylo zjistit, nakolik jsou tamní letiště zabezpečená proti tomuto typu útoku.