Na společné tiskové konferenci s egyptským prezidentem Husním Mubarakem v Šarm aš-Šajchu Bush řekl, že zůstává osobně zapojen do mírového procesu. "To, co říkám, myslím vážně," prohlásil.

Hlavními tématy první takto významné Bushovy blízkovýchodní cesty byl kromě izraelsko-palestinských jednání také Írán, situace na ropné trhu a demokratizace oblasti.

Mubarak považuje Bushovo přání, aby mírové rozhovory skončily do roka, za reálné a hodlá ve splnění tohoto cíle Spojeným státům pomoci.

Vše o pobytu amerického prezidenta na Blízkém východě:
 Bush v Saúdské Arábii poukazuje na příliš drahou ropu
 Bush přivezl Saúdům zbraně za 20 miliard
 Bush: V Iráku můžeme být ještě 10 let
 Bush plánuje další návštěvu Izraele v květnu
 Bush: Blízký východ bude mít mírovou smlouvu v roce 2009
 Bush věří v mír v Palestině, plán nemá
 Bush přiletěl poprvé do Izraele

V Egyptě Bushova cesta vzbuzuje nevoli a jak napsala agentura AP, opozice návštěvy využila k protivládním protestům.

Bush s Mubarakem jednal asi dvě hodiny a ze Šarm Aš-Šajchu odcestoval tři hodiny po příletu. Podle agentury AFP je právě krátkost návštěvy důkazem chladnoucích vztahů USA k Egyptu, ačkoli to byla první muslimská země, která podepsala mírovou smlouvu s chráněncem USA Izraelem.

Kritika Íránu i cen ropy
Bush při zastávkách ve čtyřech zemích Perského zálivu opakovaně kritizoval Írán, který považuje za hrozbu pro celý svět.

V Egyptě vyzval nejenom Teherán, ale také jeho spojence v Damašku, aby skoncovali s vměšováním do libanonských záležitostí. S Mubarakem se prý shodli, "že je důležité, aby země v oblasti podpořily vládu současného libanonského premiéra Fuáda Siniury".