USA plánují do ČR přesunout radar z Marshallových ostrovů. Podle Washingtonu má obranný charakter, sloužit by měl primárně k ochraně Spojených států, ale také spojenců ze Severoatlantické aliance, a to zejména před případným útokem ze strany tzv. darebáckých režimů jako íránského.

Spojené státy se obávají, že Írán tajně vyvíjí atomovou zbraň. Teherán to popírá s tím, že jeho nukleární ambice jsou ryze mírové. Na stavbě a dodávkách pro íránský jaderný komplex v Búšehru se podílí Rusko, které se dostalo do štíru s Washingtonem také kvůli plánovanému evropskému obrannému štítu. Kreml se domnívá, že americké rakety cílí na Rusko.

Americké zpravodajské služby nedávno uvedly, že Írán opustil svůj tajný zbrojní program. Prezident George Bush v reakci na zprávu řekl, že země i přesto zůstává přední světovou hrozbou. Své stanovisko Bush několikrát zopakoval i při své osmidenní blízkovýchodní cestě, kterou ve středu zakončil v Egyptě.

O turné amerického prezidenta po Blízkém východě čtěte:
Bush přiletěl poprvé do Izraele
Blízký východ má mít mírovou smlouvu v roce 2009
Bush: izraelská okupace musí skončit
Americký člen Al-Kájdy vyzval k útokům na Bushe
Bush přivezl Saúdům zbraně za 20 miliard
Bush v Saúdské Arábii poukazuje na příliš drahou ropu

Britský deník The Times minulý týden uvedl, že izraelská tajná služba má nezvratné důkazy o tom, že Írán svůj zbrojní projekt znovu obnovil.

O umístění amerického radaru v ČR jedná česká vláda s americkou rok. Konečné rozhodnutí dosud učiněno nebylo. Většina veřejnosti projektu nakloněna není.

Šéf amerického úřadu pro raketovou obranu Henry Obering (vpravo) a velvyslancem USA v ČR Richardem GraberemŠéf amerického úřadu pro raketovou obranu Henry Obering (vpravo) a velvyslancem USA v ČR Richardem Graberemfoto: Právo/Petr Hloušek