USA oznámily Ahmadovo zatčení již v červenci. Mluvčí americké armády nebyl schopen vysvětlit, jak je možné, že se zprávy o dopadení téže osoby objevují již podruhé, píše agentura Reuters.

"Mahmúd Zijáb Ahmad je nyní zadržován koaličními silami. Bývalý irácký ministr vnitra se koaličním vojákům vzdal v pátek," uvedlo pouze vrchní velení americké armády v Iráku ve svém prohlášení.

Do dnešního dne Spojené státy tvrdily, že se jim podařilo zajmout či zabít 37 nejhledanějších Iráčanů, mezi nimiž však již Ahmad figuroval.

Pojízdné laboratoře sloužily k výrobě vodíku

Specialisté Zpravodajské služby amerického ministerstva obrany (DIA) dospěli k závěru, že dvě pojízdné laboratoře nalezené v Iráku nesloužily k výrobě zbraní hromadného ničení, ale k výrobě vodíku pro meteorologické balóny. Zmiňuje se o tom list New York Times.

Tento závěr sice nebyl zatím zahrnut do oficiální zprávy, ale ztotožňuje se s ním většina specialistů DIA, konstatuje deník. Upozorňuje na to, že takový závěr je v rozporu s dokumentem, který v květnu zveřejnila rovněž DIA společně s Ústřední zpravodajskou službou (CIA) a podle něhož tyto kamióny sloužily k výrobě bakteriologických zbraní.

Prezident George Bush se nicméně stále kloní k původní interpretaci účelu obou pojízdných laboratoří - tedy, že svrženému režimu iráckého prezidenta Saddáma Husajna skutečně sloužily k výrobě zakázaného arzenálu, píše list. Ministerstvo obrany i CIA deníku naznačily, že tuto linii rovněž zastávají.