WHO potvrdila přenos nemoci na člověka, který se nedostal do kontaktu s nakaženou drůbeží. Lékaři nyní zkoumají tohoto člověka, který má podle všeho v těle virus H5N1.

"Jelikož máme jedince, který nebyl přímo vystaven nemocným ptákům, naznačuje to na omezený přenos z člověka na člověka," sdělil AFP mluvčí WHO John Rainford.

Přenos ptačí chřipky z jednoho člověka na druhého byl v posledních měsících hlášen také z Kambodži, Indonésii nebo z Vietnamu, virus se však nikdy nešířil dál. Podezření na tento přenos v Číně vyloučily místní úřady.

U posledního případu v Pákistánu podle WHO také nic nenasvědčuje tomu, že by se nemoc přenášela trvale nebo hromadně z jedno člověka na druhého. Nákaza se neprokázala ani u členů rodiny infikovaného jedince, ani u jeho ošetřovatelů. Lékaři proto již přestali detailně monitorovat jejich zdravotní stav, uvádí organizace v prohlášení.

Experti WHO každé podezření na přenos ptačí chřipky mezi lidmi navzájem pečlivě zkoumají kvůli obavám, že by virus H5N1 mohl zmutovat a způsobit pandemii, která připraví o život milióny osob podobně jako takzvaná španělská chřipka po první světové válce.

Tým WHO byl do Pákistánu vyslán před dvěma týdny poté, co zdejší ministerstvo zdravotnictví informovalo o prvním případu úmrtí člověka nakaženého ptačí chřipkou v zemi. Za předcházející dva měsíce se virem H5N1 infikovalo v tomto jihoasijském státě dalších šest lidí.

Podle WHO virus H5N1 usmrtil ve světě od roku 2003 více než dvě stovky osob. Nejvíce obětí si ptačí chřipka vyžádala v Indonésii, kde jí podlehlo už 94 osob.