V rozhovoru pro středeční vydání ruského listu Vremja Novosti to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

"Podle našich odhadů je cílem vytvořit systém, který by nesměřoval k neutralizaci hypotetických hrozeb ze strany Íránu, ale k odstrašování Ruska," prohlásil Lavrov. Svržení íránského režimu by podle něho mohlo být nicméně vedlejším produktem.

V této souvislosti Lavrov upozornil, že v rámci jednání šesti mocností (USA, Ruska, Číny, Británie, Francie a Německa) o íránském jaderném programu, na nichž se řeší možné sankce OSN proti Teheránu, by Rusko takovýto záměr, pokud jej Američané mají, rozhodně nepodporovalo a považovalo za nekorektní.

Írán je třeba přesvědčit ke spolupráci

Ministr dodal, že Moskva stále zastává názor, že zmrazení íránského jaderného programu by nemělo být cílem samo o sobě, ale prostředkem k zajištění civilního charakteru atomového programu Teheránu.Sdělil, že z ekonomického hlediska Írán jadernou energii produkovat sám nemusí a je nutné jej přesvědčit o spolupráci s šesticí mocností.

Minulý týden velitel ruských strategických raketových vojsk Nikolaj Solovcov tvrdil, že nová bojová zařízení, která brzy začnou využívat ruská strategická vojska, budou schopna překonat každý systém protiraketové obrany, a to včetně těch teprve budovaných.