Přístup na Rudé náměstí byl omezen po bombovém útoku na rockovém festivalu, který si počátkem července vyžádal 17 mrtvých. "Kvůli nebezpečí terorismu na náměstí nikdo nesmí," říká jeden z milicionářů, který stojí nedaleko kovové bariéry. Oficiálně je však Rudé náměstí uzavřeno do konce srpna "z technických důvodů".

Kontrole podléhá vše

Stojí to také na tabulce před vchodem na náměstí od Alexandrovského parku. "Vzali mi mé pracoviště," stěžuje si šedesátník, který si na náměstí vydělává fotografováním turistů.

Moskevští milicionáři, kteří se dříve zabývali především odchytáváním turistů bez registračního razítka v pasu a vybírali od nich pokuty do vlastní kapsy, teď musejí dávat pozor na možné bomby. Jakmile například uvidí odloženou igelitovou tašku, volají vysílačkou posilu. U pokladen do Kremlu se obětí bezpečnostních opatření a ruské byrokracie stal turista Frei ze švýcarské Basileje.

Jen pro skupiny!

"Přes půl hodiny jsem stál na pražícím slunci ve frontě na vstupenku," stěžuje si. Když konečně přišel na řadu, odbyla ho pokladní slovy, že vstup do Kremlu je nyní povolen jen skupinám. Toto upozornění je skutečně na okénku pokladny - ovšem jen v ruštině.

Vytoužené prohlídky Kremlu se Frei nicméně dočkal: kolem pokladen totiž slídí průvodci cizinců, kteří loví zklamané jednotlivce, aby z nich složili skupinu oprávněnou vejít. Německý pár Reutherových však na bezpečnostní opatření reaguje s pochopením: "Je přece dobře, když se něco dělá pro bezpečnost," zdůrazňuje Wilfried Reuther.

Žádné pochybnosti kolem možných nebezpečí jej od návštěvy Moskvy neodradily. "Všude se přece může něco stát," říkají manželé, kteří si zaplatili zájezd říční lodí.