"Plně podporuji jeho kandidaturu," řekl podle agentury ITAR-TASS Putin na setkání s vedením politických stran Jednotné Rusko, Spravedlivé Rusko a neparlamentních Agrární strany a strany Občanská síla. Jmenované strany v pondělí představily svého společného kandidáta, kterým je právě Medveděv.

Putin zdůraznil skutečnost, že prvního vicepremiéra a také vrcholného manažera státního monopolu Gazprom navrhly politické strany, které mají v parlamentu dostatečnou většinu, ale navíc zastupují různé vrstvy obyvatelstva.

"Hovoří to o tom, že máme šanci po březnových prezidentských volbách zformovat uspokojivou vládní moc," uvedl ruský prezident. Noví lidé v čele státu budou podle Putina pokračovat v jeho vlastním politickém kurzu posledních osmi let.

Medveděv, se kterým prý nynější prezident těsně spolupracoval celých 17 let, co se spolu znají, je podle Putina nejvíce sociálně orientovaný kandidát. Prezident řekl, že Medveděv dosud velmi dobře pracoval na realizaci vládních "národních projektů" v demografické oblasti a dodal, že příští čtyři roky musí Rusko absolvovat pod heslem "zvýšení kvality života" svých obyvatel.

Sám Medveděv vzápětí ve své reakci uvedl, že konzultace s ním na téma budoucího prezidentství jsou "pozitivní" a budou pokračovat v pondělí a úterý.

Neformální vůdce národa

Jednotné Rusko, od nedávných parlamentních voleb bezkonkurenčně nejsilnější politická síla v zemi, se schází na stranickém sjezdu 17. prosince. Právě sjezd má osobu kandidáta oficiálně potvrdit.

Podpora Putina a Jednotného Ruska je přitom pro budoucího prezidenta klíčová. Ruští politologové se shodují v tom, že pouze kandidát s takovouto podporou může v březnových prezidentských volbách uspět.

Putinovi končí druhé prezidentské období v květnu a podle ruské ústavy se už o funkci hlavy státu znovu ucházet nemůže. Nejpopulárnější ruský politik ale několikrát zdůrazňoval, že si vliv na dění v ruské politice hodlá ponechat. Novináři i politologové přemýšlí, zda se stane šéfem vlády, některé ze dvou parlamentních komor či "vůdcem národa" bez formální funkce.