Dotyčný islamista Sarvat Saláh Šiháta je údajně jedním z 350 Arabů, které íránské úřady zadržely. "Egypt nedávno poslal do Íránu delegaci z ministerstva vnitra, která by měla před oficiálním požádáním o jejich vydání ověřit totožnost zadržených Egypťanů," řekl Sabaí. "Íránské úřady vytvořily pro cizí radikály a jejich rodiny speciální vazební středisko," dodal.

Teherán v pondělí zopakoval, že identitu zadržovaných mužů "z bezpečnostních důvodů" nezveřejní. V médiích se ale objevily i informace, že Íránci zadrželi mj. Kuvajťana Sulajmána abú Ghaíse, který v roce 2001 jménem Usámy bin Ládina rozesílal videoposelství skupiny al-Kajdá do světových médií. Dále má být v Íránu trojka al-Kajdá Saíf Ádil a muž číslo dvě této organizace, egyptský lékař Ajmán Zaváhrí. Advokát Sabaí však z Londýna telefonicky sdělil, že ten v projednávané skupině Egypťanů není.

Šihát je jednou z předních položek amerického seznamu údajných teroristů. Sabaí uvedl, že jeho mandant sice odešel v roce 1991 do Afghánistánu spolu se Zaváhrím, o sedm let později se však prý od něho i od skupiny tvořící jádro al-Kajdá odštěpil.

Teherán prý nabízí teroristy za zkrocení modžáhidů

Americký deník USA Today v pondělí napsal, že Washington kvůli vyšetřování různých útoků velmi usiluje o vydání Ádila a dalších předpokládaných teroristů do Saúdské Arábie, Egypta, či dalších spřátelených zemí v regionu. S odvoláním na nejmenovaný vysoký íránský zdroj list napsal, že mezi USA a Íránem o tom probíhají diskrétní jednání.

Rozhovory prý ale vždy skončí na íránském požadavku, aby Američané zlikvidovali exilovou organizaci Lidoví modžáhidé, která na Írán v minulosti podnikala gerilové a teroristické útoky ze svých základen v Iráku. Ačkoliv islámsko-marxističtí modžáhidé figurují na americkém seznamu zahraničních teroristických organizací a Irák je dnes pod okupací USA, íránští exulanti zůstávají ve svých základnách, směli si ponechat i lehké zbraně a s posvěcením Američanů již obnovili propagandistickou kampaň proti teheránskému režimu.