"Bezvýhradně se omlouvám Kellyho vdově a jeho rodině, že jsem narušil jejich smutek," prohlásil mluvčí.

Kelly: slova jsou vytržena z kontextu

Své výroky prý sdělil reportérovi listu, s nímž hovořil o vyšetřování celé aféry, mimo záznam. "Velice lituji toho, že to, co jsem považoval za soukromý rozhovor s novinářem, rozpoutalo takovouto veřejnou debatu," citovala stanice BBC Toma Kellyho. "Vůbec jsem tím nenaznačoval nějakou vládní strategii, která by chtěla doktora Kellyho zesměšnit," dodal a zdůraznil, že věta byla vytržena z kontextu.

Pětačtyřicátník Tom Kelly, jeden ze dvou oficiálních mluvčí ministerského předsedy Blaira, přišel do Downing Street před dvěma lety. Dříve pracoval pro BBC v Belfastu a Londýně.

Kellyho aféra

Jméno Davida Kellyho se objevilo na veřejnosti s aférou kolem informací, že britská vláda přehnala nebezpečí iráckých zbraní, aby získala veřejnost na svou stranu pro válku proti Iráku. Odborník na bakteriologické zbraně byl údajně hlavním informátorem rozhlasové stanice BBC, která aféru rozpoutala. Spor vlády a BBC dostal vědce pod psychický tlak, kterému podlehl a sáhl si na život.

Ve středu se bude konat Kellyho pohřeb. Příští týden by se mělo naplno rozeběhnout vyšetřování okolností jeho smrti, které vede nezávislý soudce lord Hutton.