Vůdce největší povstalecké skupiny Sjednocení Liberijci pro usmíření a demokracii (LURD) Sekou Conneh v pondělí slíbil, že jakmile mírotvorci zajistí bezpečnost v zemi, jeho muži se z hlavního města stáhnou. Odejít by měl také prezident Taylor, a to 11. srpna. Je však otázkou, zda svůj příslib vskutku dodrží.

Do Libérie míří i americké lodě

V rámci mírové mise má být dnes ze základen v sousední Sierře Leone dopraveno do Libérie prvních 192 nigerijských vojáků s 15 tunami materiálu. Západoafrické státy této zemi slíbily mírové jednotky o síle 3250 mužů, z nichž 1500 by mělo pocházet právě z Nigérie.

K pobřeží Libérie míří také tři americké vojenské lodě. Není však zatím jasné, zda se 2300 vojáků vylodí, aby do konfliktu v zemi zasáhlo. Rada bezpečnosti OSN v pátek schválila rozmístění mnohonárodních mírových sil na dobu dvou měsíců, po nichž by měli být do země vysláni mírotvorci OSN.

První nigerijský kontingent bude mít za úkol zajistit monrovijské letiště, které je nyní v rukou Taylorovy vlády. Dalším cílem je převzetí kontroly nad místním přístavem, který naopak drží rebelové a je klíčový pro přísun potravin.

Humanitární pomoc je na cestě

Boje v Libérii pokračovaly až do příjezdu mírových jednotek, neboť Taylorovi věrní se pokusili znovu získat kontrolu nad přístavem. Humanitární katastrofa ve městě s 1,3 milióny obyvatel se ještě prohloubila. Nicméně pracovníkům Světového programu pro výživu (WFP) se podařilo do města ze sousední Sierra Leone dopravit první půltunu vysoce energetických sušenek a dalších 11, 5 tuny by mělo dorazit v nejbližších dnech. Dnes dopoledne přistálo v Monrovii letadlo humanitární organizace Save the Children s 30 tunami potravin a kanystry s vodou.