Vězni se mají dostat na svobodu nejpozději ve středu šestého srpna. Dvoudenní prodleva má v rámci izraelských zákonů umožnit, aby kdokoliv mohl propuštění kteréhokoliv z vězňů napadnout u Nejvyššího soudu.

Někteří jsou už na svobodě

Tamější vláda poněkud upravila počet propuštěných v rámci rozsáhlé amnestie. Původně se totiž počítalo s 540 osobami. Do středy se jich ale má na svobodu dostat téměř o stovku méně.

Úřady pokles vysvětlují tím, že zbylí vězni byli již propuštěni v minulých týdnech. Jednoduše jim vypršel trest. Propuštění se totiž většinou týká právě lidí, jež za své prohřešky dostali maximálně dva roky. Na seznamu však je i několik osob, které si v celách odpykávaly i patnáct let.

Mezi osobami na soupisu je 183 lidí odsouzených za bezpečnostní delikty (mezi nimi 63 aktivistů opozičních skupin) a 161 lidí zadržovaných bez obvinění či rozsudku, ale pouze kvůli možnému napojení na militatní a teroristické skupiny. Zbytek tvoří Palestinci odsouzení za běžnou kriminalitu nebo za nepovolený pobyt v zemi.

Milosti jsou prý sporné

Sestavování seznamu trvalo několik týdnů a i v izraelské vládě se nad ním strhlo několik bouří. Zatímco řada pravicových ministrů propouštění zcela odmítá, například ministr spravedlnosti Tommy Lapid navrhuje širší propouštění právě s ohledem na Abbásovo vratké postavení.

List Ha"arec upozornil, že ačkoliv i zastánci propouštění trvali na tom, že ze žaláře nesmí vyjít člověk s krví na rukou (tedy strůjce či vykonavatel útoku), několik vybraných lidí se na této činnosti do určité míry podílelo.

Proti plánovaným milostem vystupují často také řadoví občané. Argumentují tím, že zatímco Izrael se snaží, Palestinci dále útočí, například během neděle v Betlémě.

Arafat: je to výsměch

Palestinský vůdce Jásir Arafat propouštění odmítl jako výsměch. "Říkají, že propustí 400 lidí, ale pak půjdou a 800 jiných zavřou," řekl reportérům v Rámalláhu. "O co jim jde - vysmívají se nám? Tahkle si představují naplňování cestovní mapy?"

Také palestinský ministr pro bezpečnost Muhammad Dahlan plán napadl. "Je to celé trik, takhle Izraelci komplikují mírový proces a frustrují jeho stoupence mezi Palestinci."

Šaron na horké půdě

Šaron přitom v pondělí čelil kritice i doma - jeho pravicoví odpůrci včetně spolustraníků z bloku Likud jej napadali, že Palestincům dává vše, aniž by cokoliv dostal protihodnotou.

Poslanec Jehiel Chazan v bezpečnostním výboru Knesetu řekl, že zatímco palestinské militatní skupin nadále připravují teroristické útoky, Izrael propouští vězně.

"Dá se říci, že jsme Palestincům dosud nedali vůbec nic," odpověděl Šaron.

Představitel palestinského Hamásu včera zopakoval postoj své radikální organizace, že pokud nebudou propuštěni všichni Palestinci věznění Izraelem (tedy přes 6000 lidí), ukončí islamisté dočasný klid zbraní a obnoví útoky na izraelské a židovské cíle.