"Možná je to proto, že pocházím z Milána, města, kde se tvrdě pracuje," prohlásil a dodal, že zosobňuje také vlastnosti svých krajanů, jako je "fantazie". Zdůrazňuje, že má klasické vzdělání, které mu umožnilo "ocenit všechny německé filosofy, od Kanta až po Nietzscheho".

Připomněl i svůj nešťastný výrok v Evropském parlamentu, kdy přirovnal německého diplomata k nacistickému kápu, a řekl, že "úzké vztahy mezi Itálií a Německem nemohou být lepší". "Kancléř Schröder a já jsme udělali vše pro minimalizaci tohoto incidentu a pro to, aby mohl být považován za uzavřený," řekl.

Schröder pojede do Verony

"Bylo to pro nás snadné, protože máme společnou odpovědnost a jsme rozvážní lidé." Berlusconi navrhl německému europoslanci Martinu Schulzovi roli kápa v koncentračním táboře v italském filmu, který se právě natáčí.

Na Schröderovu žádost o omluvu vyjádřil německému kancléři a předsedovi Evropského parlamentu Patu Coxovi "své politování". Berlusconi se podivuje, proč bylo jeho okrajové krátké poznámce věnováno tolik pozornosti. "Chtěl jsem prostě zavtipkovat, abych uvolnil ovzduší. Neměl jsem naprosto v úmyslu urazit Martina Schulze," řekl Berlusconi.

Berlusconi vyjádřil potěšení nad rozhodnutím kancléře Schrödera odjet koncem srpna na pozvání předsedy Evropské komise Romana Prodiho na hudební festival do Verony, když předtím zrušil svou dovolenou v Itálii v reakci na výrok italského státního podtajemníka Stefana Stefaniho, kterým urazil německé turisty. "Kancléř je v Itálii vždy vítán," řekl Berlusconi.