"Nařídili jsme obnovení útoků všeobecně a především akce mučedníků," cituje agentura AFP komuniké skupiny, která "akcemi mučedníků" označuje sebevražedné protiizraelské útoky.

Doporučené články

Zatčení nařídil Arafat

Zatčení radikálů hledaných Izraelem provedla dnes ráno palestinská policie. Agentuře AFP to v Gaze potvrdil palestinský činitel, který trval na zachování anonymity. Jak upřesňuje agentura AP, radikály vyzval k odchodu ze svého sídla sám Arafat a o tomto kroku byly informovány Izrael i Spojené státy.

Arafat tak chce zmírnit politický tlak, který na něj USA a Izrael vyvíjejí a dostat se z politické izolace, v níž se ocitl po ustavení úřadu palestinského premiéra a jmenování Mahmúda Abbáse do této funkce.

Kámil Ghanam, mluvčí této ozbrojené složky, uvedl, že během časné ranní schůzky ve své kanceláři vyzval Arafat radikály k odchodu, "protože svět se změnil" a on je pod ohromným tlakem kvůli jejich přítomnosti ve svém sídle. Slíbil jim prý, že se budou moci vrátit, jakmile se Izrael stáhne z Ramalláhu.

Izraelský nátlak

Odsun z měst pod palestinskou správou, která znovu obsadil během tří let trvajícího palestinského povstání, Izraeli postupně ukládá Spojenými státy podporovaný mírový plán známý pod označením "cestovní mapa". Další z radikálů, který si nepřál být jmenován, uvedl, že jejich vyhoštění z komplexu bylo podmínkou Izraele, než znovu umožní Arafatovi cestovat.

Arafatovo hnutí Fatah se připojilo k dalším palestinským skupinám, které 29. června vyhlásily příměří, ale Brigády mučedníků od Al-Aksá jsou organizovány velmi volně a vůdci některých jejich částí odmítli se příměří podřídit.