"Nařídili jsme obnovení útoků všeobecně a především akce mučedníků," cituje agentura AFP komuniké skupiny, která "akcemi mučedníků" označuje sebevražedné protiizraelské útoky.

Zatčení nařídil Arafat

Zatčení radikálů hledaných Izraelem provedla dnes ráno palestinská policie. Agentuře AFP to v Gaze potvrdil palestinský činitel, který trval na zachování anonymity. Jak upřesňuje agentura AP, radikály vyzval k odchodu ze svého sídla sám Arafat a o tomto kroku byly informovány Izrael i Spojené státy.

Arafat tak chce zmírnit politický tlak, který na něj USA a Izrael vyvíjejí a dostat se z politické izolace, v níž se ocitl po ustavení úřadu palestinského premiéra a jmenování Mahmúda Abbáse do této funkce.

Kámil Ghanam, mluvčí této ozbrojené složky, uvedl, že během časné ranní schůzky ve své kanceláři vyzval Arafat radikály k odchodu, "protože svět se změnil" a on je pod ohromným tlakem kvůli jejich přítomnosti ve svém sídle. Slíbil jim prý, že se budou moci vrátit, jakmile se Izrael stáhne z Ramalláhu.

Izraelský nátlak

Odsun z měst pod palestinskou správou, která znovu obsadil během tří let trvajícího palestinského povstání, Izraeli postupně ukládá Spojenými státy podporovaný mírový plán známý pod označením "cestovní mapa". Další z radikálů, který si nepřál být jmenován, uvedl, že jejich vyhoštění z komplexu bylo podmínkou Izraele, než znovu umožní Arafatovi cestovat.

Arafatovo hnutí Fatah se připojilo k dalším palestinským skupinám, které 29. června vyhlásily příměří, ale Brigády mučedníků od Al-Aksá jsou organizovány velmi volně a vůdci některých jejich částí odmítli se příměří podřídit.