Obhajoval tak svou tezi, že by se nemělo zároveň jezdit do Izraele i k Palestincům - v tu chvíli totiž mířil k izraelskému ministru zahraničí Silvanu Šalomovi a k premiérovi Arielu Šaronovi.

Resort odklad vysvětluje hledáním termínu

Nynější odklad celé cesty a "hledání nového vhodného termínu" vysvětluje ministerstvo zahraničí tím, že zamýšleným státům Jordánsku i Egyptu srpen z programových důvodů nevyhovoval a prý nelze ministerskou návštěvu vykonat pouze na palestinských územích.

"Také už jsme to slyšeli, ale oficiálně nás nikdo o odkladu nebo zrušení cesty neinformoval," řekl ve čtvrtek Právu palestinský chargé d'affaires v Praze Džamál al-Džamál. "Ministr Svoboda měl přitom na palestinská území jet na své vlastní přání."

"Jordánsko i Egypt nám řekly, že v tuto dobu dovolených by bylo velmi obtížné cestu uskutečnit," řekla Právu ředitelka odboru Blízkého východu MZV Eva Filipiová. "Do Egypta navíc v září jede premiér Špidla, takže jde opravdu jen o otázku termínu. Svobodova cesta by měla proběhnout do 25. října, kdy v muslimském světě začíná ramadán."

Svoboda se rád vyhne Arafatovi

Podle diplomatických zdrojů Práva ale mohou být technické překážky na straně Káhiry vítanou pomocí k tomu, aby se Svoboda elegantně vyhnul návštěvě u kontroverzního palestinského vůdce Jásira Arafata. Na té by totiž Palestinci trvali. "Každému, kdo jednal se Šaronem a chce přijet za našimi činiteli, dáváme najevo, že by se měl setkat i s prezidentem Arafatem," potvrdil to Džamál.

Šaron ale např. během nedávné cesty do Británie prohlašoval, že návštěvou u Arafata zahraniční politici nepřímo podporují palestinské teroristické struktury a podrývají nově ustaveného premiéra Mahmúda Abbáse. České ministerstvo zahraničí i Palestinci však upozorňují, že proti tomu stojí evropský názor. "Je tu jasný postoj EU, která stále Arafata považuje za legitimně zvoleného politika," řekl Džamál.

Kopíruje Praha posuny v Unii?

Tato politika Unie se však v posledních týdnech postupně mění. "Doposud je toto pozice Unie, i když už se o tom vede řada debat," řekl Právu diplomat, který si nepřál být jmenován. Na to podle zdrojů Práva může Svoboda sázet: "Unie se od Arafata čím dál více odklání, a tak je velice dobře možné, že až na ministerskou cestu dojde, Arafat už bude mimo hru i Svobodův program," objasnil zdroj v Černínském paláci tento rozměr odkladu cesty.

Svoboda o programu cesty hovořil vyhýbavě

Filipiová tuto motivaci vyvrací. "Lze samozřejmě spekulovat, že za dva měsíce budou tyto věci jinak, ale na explicitní vyjádření to určitě není. Pan ministr měl opravdu zájem k Palestincům jet."

Sám ministr však v polovině července na otázky ohledně programu avizované cesty do Palestiny odpovídal velmi vyhýbavě. Arafatovo jméno vyslovil až po opakovaném položení stejné otázky, zda i jej navštíví. Prohlásil, že v Palestině půjde o jednání na "nejvyšší možné úrovni", a až na naléhání novinářů upřesnil, že jelikož Evropská unie stále považuje za nejvyššího reprezentanta Palestinců předsedu samosprávy Arafata, hodlá se setkat i s ním.

Praha v návštěvách preferuje Izrael

České oficiální cesty do regionu z posledních dvou let jsou prakticky jednoznačně soustředěny na Izrael. V únoru 2002 navštívil premiér Zeman Izrael; k cestě do Palestiny řekl, že by šlo o podporu terorismu, a Arafata přirovnal k Hitlerovi. O tři měsíce později tehdejší ministr zahraničí Kavan mířil i za Arafatem, avšak Zeman mu schůzku na poslední chvíli zakázal a šéf diplomacie se tak v Rámalláhu setkal jen s ministrem pro mezinárodní spolupráci Nabílem Šásem.

Na Svobodovu červencovou misi do Izraele navazoval výjezd české parlamentní delegace vedené předsedou Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem. Ten sice prosazoval i návštěvu palestinských území, nakonec se však podřídil doporučení Svobodova aparátu a zůstal pouze v Izraeli; prostřednictvím českého zástupce v Rámalláhu Radima Pecla pouze doručil pozvání do Prahy pro předsedu Palestinské legislativní rady Ahmada Kuráju.