"Myslím, že musíme vyjádřit v zákonu, že manželství může být jen mezi mužem a ženou," prohlásil Bush na tiskové konferenci v Bílém domě. "Naši právníci teď hledají nejlepší formu, jakou to udělat", dodal. Bush si nicméně přeje, aby USA byly tolerantní zemí. "Nezapomínám, že jsme všichni hříšníci a nejsem z těch, kteří vidí smítko v oku souseda a přehlédne břevno ve vlastním," zdůraznil s tím, že to ale nic nemění na jeho postoji k otázce manželství.

Zákaz homosexuality přímo do ústavy?

Diskusi rozvířilo rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, který zrušil rozsudek opírající se o texaský zákon, podle nějž je homosexuální pohlavní styk trestným činem. Podle některých konzervativců to otevírá cestu k legalizaci svazků osob stejného pohlaví. Stát Vermont ostatně už připouští civilní svazky osob stejného pohlaví a Vrchní soud státu Massachusetts také oznámil, že hodlá o této záležitosti vynést brzy nový výrok.

Republikánská senátorka Marilyn Musgraveová v reakci na to navrhla, aby zákaz homosexuálních manželství byl včleněn přímo do americké ústavy. K tomu, aby se text do ústavy dostal, by ovšem musely být pro dvě třetiny členů sněmovny a Senátu a musel by být ratifikován třemi čtvrtinami členských států.

V tažení proti gayům znovu i Vatikán

Dnes odsoudil svazky mezi osobami stejného pohlaví jako zvrácené a jako hrozbu pro společnost také Vatikán. V dvanáctistránkovém textu, který schválil sám papež Jan Pavel II., vyzval katolíky i nekatolíky, aby se připojili k jeho kampani a znemožnili současné tendence k legalizaci homosexuálních svazků, která sílí v Evropě a Kanadě.

Dokument má název Názory na návrhy právního uznání svazků mezi homosexuály a odpor proti vytváření homosexuálních rodin se v něm zdůvodňuje zejména tvrzením že "absence bipolarity v rodině znemožňuje pro děti, které by se eventuálně do takového svazku dostaly, normální vývoj". V této souvislosti apeluje dokument na katolické poslance, aby se postavili proti návrhům zákonů legalizujících homosexuální svazky. Již existující zákony označuje za nemorální a katoličtí poslanci by měli dělat vše pro jejich zrušení.