Peruánské úřady v minulosti několikrát vyzývaly Japonsko, aby Fujimoriho, který byl prezidentem v letech 1990-2000, vydalo, ale oficiálně o to dosud nepožádaly. Mezi oběma zeměmi však neexistuje smlouva o extradici a Japonsko své občany zásadně nevydává. Fujimori je synem japonských imigrantů a kromě peruánského má i japonské občanství.

Japonsko nemíní ustoupit

Hlavní tajemník japonské vlády Jasuo Fukuda řekl, že Japonsko, které dosud odmítalo podobné žádosti, nebude měnit svůj postoj ani v této záležitosti. "Jak už jsme několikrát řekli, odpovíme v souladu s našimi zákony. V principu nevydáme žádného člověka podezřelého ze spáchání trestného činu, pokud je japonským občanem." Zástupce ministerstva zahraničí uvedl, že záležitost bude projednána a rozhodne o ní ministerstvo spravedlnosti. Kdy to bude, nelze nyní podle něho říci.

Peruánský ministr zahraničí Alan Wagner na postoj Japonců tiskové konferenci v Limě reagoval slovy, že občanství nemůže být na překážku vykonání spravedlnosti.

Na Fujimoriho vydal v březnu zatykač Interpol pro vraždu a útěk a počátkem července zahájila Amnesty International na webových stránkách podpisovou akci na podporu jeho vydání do Peru.

Fujimori uvažuje o návratu do politiky

Bývalý šéf peruánského státu, který podal demisi na podzim roku 2000 faxem z Japonska, kde se zastavil během služební cesty po kontroverzním získání třetího mandátu, všechna obvinění popírá. V nedávno zveřejněném rozhovoru označil obvinění vznesená proti němu jako politicky motivovaná a uvedl, že připravuje strategii, která by mu umožnila v budoucnu se vrátit. Podle japonského tisku uvažuje dokonce i o kandidatuře na prezidenta. Počátkem týdne založil novou politickou stranu, která má připravit jeho návrat.