V projevu na Institutu pro východní Asii v Soulu náměstek amerického ministra zahraničí zdůraznil, že severokorejský předák Kim Čong-il se mýlí, pokud si myslí, že jeho hrozby týkající se vývoje a šíření jaderných zbraní oslabí odhodlání USA a mezinárodní veřejnosti zmařit jaderné ambice Pchjongjangu.

"Loni Kim Čong-il urychlil tyto programy, hlavně v jaderné oblasti," řekl Bolton, považovaný za jestřába Bushovy vlády ve vztahu k Severní Koreji.

Japonský list Asahi šimbun dokonce 26. července uvedl, že Severní Korea je připravena provést zkoušku jaderné zbraně, pokud Spojené státy nezareagují kladně na její návrhy ohledně řešení krize. Ke zkoušce by podle novin mělo dojít do 9. září, kdy si KLDR připomene 55. výročí svého vzniku.

Nastínil i černý obraz života průměrného Severokorejce, pokud bude Kim v čele státu. "Zatímco on si žije jako král, statisíce jeho občanů jsou zavřeny ve věznicích a milióny žijí v naprosté chudobě a žebrají o jídlo," řekl a dodal, že pro mnoho obyvatel Severní Koreje je život pekelnou noční můrou.

USA chtějí zabránit obchodu se zbraněmi

Bolton, který je na cestě po třech asijských zemí, řekl, že USA a jeho spojenci dělají maximum, aby přiměly Severní Koreu k účasti na mnohostranných jednání o ukončení jejího jaderného programu.

Podle jeho slov je třeba, aby RB OSN podnikla příslušné a dobře načasované kroky a vyslala světu signál, že bere krizi v Severní Koreji vážně. Krize začala loni v říjnu, když Washington oznámil, že Pchjongjang se mu přiznal se svým jaderným programem. "RB naneštěstí nedělá to, co by měla. Do dnešního dne se nic nestalo."

Bolton, který přijel do Soulu z Číny a bude pokračovat do Japonska, řekl že 11 zemí se bude snažit zabránit exportu zbraní a dalšího nezákonného zboží ze Severní Koreje.