"Zastavíme boje, dokud mírotvorci nedorazí, pokud nebudeme napadeni oddíly (prezidenta Charlese) Taylora," potvrdil agentuře Reuters vůdce LURD (Sjednocení Liberijci pro usmíření a demokracii ) Damate Conneh. Dnešní příměří je v pořadí již čtvrtým takovým slibem ze strany rebelů od uzavření mírové dohody, která měla občanskou válku v Libérii ukončit.

Liberijská vláda nicméně nabídku povstalců odmítla s požadavkem, aby se rebelové zcela stáhli z metropole.

Příměří může trvat až týden

Vůdce delegace LURD na mírových rozhovorech v Ghaně Kabineh Ja'neh upřesnil, že příměří potrvá nejméně 48 hodin a mohlo by být prodlouženo až na sedm dní. Po vstupu členů mírových sil do Libérie se povstalci stáhnou až k řece Po, vzdálené 12 km od okraje Monrovie, dodal Ja'neh.

Podle reportéra agentury AFP byla však dnes odpoledne navzdory vyhlášenému příměří slyšet z okolí strategických monrovijských mostů střelba z těžkých zbraní. Situace zůstává kritická i ve druhém největším liberijském městě Buchananu, kde v úterý vládní vojáci zahájili mohutný útok na menší povstaleckou skupinu, Hnutí za demokracii v Libérii (MODEL), jež se města zmocnila v pondělí

Mírové jednotky budou v Libérii do pár dnů

Nigerijský prezident Olusegun Obasanjo na zprávu o příměří ze strany rebelů reagoval prohlášením, že by míroví vojáci mohli do Libérie vstoupit během několika dní. Na rozmístění v Libérii je připraveno 1500 nigerijských mírových vojáků, část jednotek již čeká nedaleko liberijských hranic v Sierře Leone.

V Monrovii je ve středu očekáván velitel nigerijských mírových sil, který má společně se svým týmem zhodnotit místní složitou situaci. S ohledem na jeho informace bude pak prý stanoveno datum vyslání mírových jednotek.