"Izrael učinil pozitivní krok," shrnul rozhodnutí vlády palestinský ministr informatiky Nabil Amr. Dodal však, že Palestinci očekávají svobodu pro dalších 6 tisíc uvězněných mužů. Jiný palestinský zdroj však uvedl, že jde jen o pokus Izraelců zalíbit se před Šaronovou návštěvou na poslední chvíli Američanům.

Jednání Šarona budou tvrdá

Šaron pobyde v USA tři dny. Do země přiletěl v půl páté ráno našeho času v pondělí. V rámci jeho programu se v úterý počítá i se setkáním s americkým prezidentem Georgem W. Bushem a viceprezidentem Dickem Cheneyem.

Státníci se mají během rozhovorů pokusit o přijetí dalšího usnesení vedoucího k urychlení prosazování mírového plánu v Izraeli. Šaron je přitom kvůli stejné věci v Bílém domě už po osmé od nástupu Bushe do funkce. Všeobecně se ale předpokládá, že půjde o nejtěžší návštěvu izraelského státníka v poslední době vůbec.

Izrael propustí přes pět set lidí

Izrael chce celkově propustit 540 Palestinců, tj. 210 radikálních islamistů z Hamásu a Islámského džihádu, 210 mužů napojených na hnutí Fatáh, jež vede Jásir Arafat, a 120 lidí uvězněných kvůli kriminálním deliktům.