Auta stála i před tunely pod Alpami ve Švýcarsku a v Rakousku, kudy jeli turisté ze severu kontinentu do slunného Středomoří. Zácpy však vznikaly i v cílových zemích dovolenkářů - v Itálii a v Chorvatsku.

V Chorvatsku, kam mířila celá řada Čechů, byla dopoledne nejhorší situace na dálnici D-1 v okolí Karlovace, kde ve směru k Plitvickým jezerům dosahovala délka kolony automobilů až 50 kilometrů. Autoklub proto doporučoval všem motoristům jedoucím do Dalmácie, aby u Karlovace hned neodbočovali, ale pokračovali po dálnici vedoucí do Rijeky a až u městečka Bosiljevo odbočili na Malu Kapelu a přes Josipdol a Gospič pokračovali ve směru na Gračac. V poledne však byla dálnice ucpaná i ve směru na Záhřeb.

V Německu katastrofa nenastala

"Tak dramatické, jak jsme se obávali, to nebylo," uvedla mluvčí dopravní služby v Mnichově. V Bavorsku na dálnici A9 byl u Bad Reichenhallu ráno dokonce provoz spíše slabší "Očekávaná dlouhá zácpa se nekonala." Auta ovšem jela v koloně. Horší byla situace na dálnici A-6 spojující Mannheim s Norimberkem, kde se tvořily několikakilometrové kolony v obou směrech. Se zpožděním museli počítat lidé, mířící na mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. K zácpě přispěl nejen počet cestující mířících na letiště, ale také skutečnost, že se dálnice opravuje. Kolony se tvořily i v Braniborsku.

Fronty u tunelů pod Alpami

Horší situace nastala v Rakousku, Švýcarsku a v Itálii a na jihu Francie. U Tauernského tunelu museli řidiči čekat ve čtrnáctikilometrové frontě. Jen o málo kratší - desetikilometrová - byla u Gotthardského tunelu ve Švýcarsku, kde musela auta mířící do Itálie čekat dvě a půl hodiny .

Dlouho se čekalo také na hraničních přechodech do Itálie, a to ze všech směrů. Avšak ani tam trable dovolenkářů nekončily. Autostrada del Sol byla ucpaná.  Zácpy se však tvořily i na jihu Itálie v Kalábrii.

Více než stokilometrová kolona se utvořila i ve Francii na dálnici vedoucím údolím Rhony u Lyonu. V některých oblastech však kolony aut měřily až tři sta kilometrů