Podle zdroje agentury AP nešlo o bezhlavý útok, jak se původně předpokládalo. Střelec byl údajně politickým oponentem Davise, který ho také do budovy radnice přivedl. Právě kontakty s radním očividně pachateli umožnily proniknout se zbraní do jedné z nejstřeženějších budov v New Yorku.

Davis i jeho vrah seděli nedaleko sebe na balkoně, když pachatel náhle na radního vystřelil. Davis zemřel po dvou zásazích do hrudníku, upřesnil zdroj AP.

Pachatel zasažený pěti ranami bezpečnostního pracovníka z přízemí sálu byl převezen do zdravotního centra Newyorské univerzity, kde krátce nato podlehl svému zranění.

"Je to hrozný útok...je to útok na demokracii," uvedl starosta Bloomberg. "Není to terorismus. Zdá se, že jde o náhodný čin, ale nemůžeme připustit, aby něco takového pokračovalo. Je to útok na všechny Američany."

Budova radnice byla po střelbě, která trvala asi tři minuty, evakuována a okolí uzavřela policie. Od teroristických útoků 11. září 2001 platí v New Yorku přísná bezpečnostní opatření a není jasné, jak se mohl ozbrojený člověk dostat dovnitř.