Propuštění palestinských vězňů je jedním z nejožehavějších témat probíhajícího oživování mírového procesu, píše deník Ha''arec. Palestinský premiér Mahmúd Abbás Izraelce upozorňuje, že pokud židovský stát k tomuto kroku nepřistoupí, podkope jeho autoritu a palestinské militantní skupiny navíc ztratí motivaci dodržovat měsíc staré příměří.

Propuštění radikálů posoudí vláda

Dnes postoj radikálních skupin potvrdil Abd al-Azíz Rantísí z vedení islamistického hnuté Hamás, když pohrozil, že izraelský premiér Ariel Šaron "těžce zaplatí", pokud nepropustí vezněné aktivisty Hamásu a Islámského džihádu.

Toto ale Izrael odmítá - mezi vězni vytypovanými k propuštění jsou sice členové dotyčných organizací, jde však pouze o muže, kteří se nijak nepodíleli na teroristických aktivitách, a i tak je jejich svoboda vázána na souhlas celé vlády, nikoli pouze ad hoc výboru.

Jednota ohledně propouštění nepanuje ani v šestičlenném výboru, ani v celé vládě. Např. člen výboru a ministr práce a sociálních věcí Zevulun Orlev dnes prohlásil, že nemorální je propuštění byť jen jediného Palestince. Naproti tomu ministr bez portfeje Gideo Ezra, ministr spravedlnosti Tomy Lapid a šéf obrany Šaul Mofaz považují i cifru 530 za nedostatečnou.

Izraelce rozděluje názor na kritéria

Izraelští politici a bezpečností experti se přou hlavně o kritéria, podle nichž mají být vězni k propuštění vybíráni. Například ministr Ezra, který v minulosti působil jako náměstek šéfa tajné služby Šin Bet, se ve výboru pozastavil nad tím, že na svobodu má vyjít 21letý člen Hamásu, který se nepodílel na teroru, zatímco 58letý aktivista Fatahu, který spáchal teroristický útok v roce 1974 a posléze se zřekl násilí, nikoliv.

Podle palestinských odhadů vyhovuje ze zhruba 6000 Palestinců v izraelských žalářích kritériu "žádná krev na rukou" asi 2,5 tisíce lidí.