"Ministerstvo zahraničí v Berlíně už dalo na srozuměnou, že částku okamžitě uhradí. Protože i na dovolenou kancléře doprovází štáb osobních strážců a techniků, zamluvili si a poté odřekli manželé Schröderovi 25 ze 78 pokojů v hotelu. Gerhard a Doris se přitom chtěli nastěhovat do sousední vily jejich přítele Bruna Bruniho, zatímco hotel měl patřit jeho doprovodu," podotkl týdeník.

Italové přesto nechtějí žádné peníze.

"Nebrečíme kvůli tomu, že kancléř zůstal doma," proslechlo se z hotelového vedení. "Na věci se nic nezmění - pan Schröder je i nadále naším přítelem," ujistila hotelová manažerka Carla Ciaffoniová. "Těšíme se, že se uvidíme příští rok."

Schröder brzy dorazí do Itálie

Schröder však do Itálie přijede možná daleko dříve. Prezident Carlo Ciampi ho totiž pozval už na srpnový operní festival do Verony a dokonce i premiér Silvio Berlusconi dal na srozuměnou, že nebude nijak vystupovat proti případné kancléřově návštěvě.

Schröderovi si užívali vzácných chvil volna ve své vile v dolnosaském Hannoveru. Ze stovek zájemců o rozhovor k sobě pustili pouze trojici redaktorů listu Süddeutsche Zeitung. "Nejvíc ze všeho jsem se těšil na to, že se konečně vydatně vyspím. Měl jsem sice pět dní volna kolem Velikonoc, ale to je příliš málo na to, abych si skutečně odpočal," přiznal se kancléř. Na otázku, zda měl dovolenou se snídaní do postele, odpověděl: "To je vysloveně soukromá věc."

Blížící se důchod kancléře netěší

Schröder připustil, že se vůbec netěší na důchod: "Bez práce bych se i ve stáří necítil nejlépe. Možná budu spisovatelem." Během letošní dovolené si každopádně přečetl bestseller - životopis své kolegyně v oboru, senátorky Hillary Clintonové.