Sám jihokorejský prezident No Mu-hjon včera označil za přehnanou sobotní zprávu amerických médií, že si Severokorejci postavili nový závod na zpracování plutonia. Jeho poradci mu sdělili, že "spolehlivost" této informace je "nízká". To ostatně potvrdil i americký činitel agentuře AP: "Existuje podezření, ale žádné tvrdé důkazy," řekl informovaný zdroj, který trval na své anonymitě.

"Severní Korea je pro zpravodajce černá díra a málokdy z ní přijde něco důvěryhodného," citovala v této souvislosti BBC experta Jona Wolfsthala

Jednání budou pokračovat

Jihokorejský prezident No soudí, že situace na poloostrově je mnohem stabilnější než před půl rokem. Během víkendového jednání jihokorejský prezident shodl s britským premiérem Blairem shodli na potřebě dalších vyjednávání.

Blair sice o víkendu televizní stanici Sky řekl, že Severní Korea je "skutečnou hrozbou a nebezpečím", zároveň však dodal, že to neznamená, že USA a Velká Británie budou vůči KLDR postupovat stejně jako proti Iráku.

Americký demokratický senátor Joseph Biden ale kritizoval prezidenta George Bushe, že jeho vláda nemá ucelenou politiku v této otázce. "Žádná politika (vůči KLDR) neexistuje," prohlásil Biden v rozhovoru pro televizní stanici NBC. "Přestávám chápat, proč tato vláda trvá na tom, že má situaci v Severní Koreji pod kontrolou," dodal.

Severokorejská agentura KCNA dnes zopakovala, za jakých podmínek je připravena jednat o ústupcích. "Zastaví-li Spojení státy svou nepřátelskou politiku vůči KLDR a uzavřou právně závaznou dohodu o vzájemném neútočení, budeme připraveni jednat s USA," zdůraznila agentura.