Šéf Bílého domu totiž musel minulý týden pod tlakem médií přiznat, že jeho předválečné tvrzení o údajné snaze Bagdádu nakoupit uran v Africe bylo podle americké špionáže nepodložené.

"Bude-li Irák ponechán bez kontroly, bude možná mít jadernou zbraň během tohoto desetiletí," uvádí nyní zveřejněný špionážní dokument. Už loni v říjnu nicméně Bush v projevu Cincinnati o nebezpečí ze strany Saddáma prohlásil, že když získá obohacený uran o něco větší, než je softbalový míček, vyrobí jadernou zbraň do méně než roku a bude moci ohrožovat jak sousedy, tak Ameriku.

Zveřejněný dokument na jedné straně tedy varuje před jadernými ambicemi Saddámova Iráku, zároveň však dokládá pochyby expertů ministerstva zahraničí, podle nichž "tvrzení o úsilí Iráku získat přírodní uran v Africe jsou vysoce pochybné".

Zprávu o uranu dala italská novinářka

O víkendu mezitím vyšlo najevo, že zprávu o uranu z afrického Nigeru předala americkému velvyslanectví v Římě v říjnu 2002 italská novinářka Elisabetta Burbaová, redaktorka týdeníku Panorama. Ta pro sobotní vydání deníku Corriere della Sera uvedla, že materiály získala ze zdroje, který odmítla jmenovat, ale který není v žádném spojení s italskými tajnými službami.

"Věděla jsem, že to může být velký světový trhák, ale řada podrobností mi připadala nepřesvědčivá," uvedla Burbaová a dodala, že prostřednictvím velvyslanectví USA chtěla zjistit, zda jsou tyto informace důvěryhodné. Pátrala také v Nigeru, ale nepodařilo se jí ověřit spolehlivost dokumentů. Panorama poté rozhodla, že článek o nich neotiskne.

Demokrati trvají na vyšetřování

Bushovi v odrážení kritiky příliš nepomohl ani projev britského premiéra Tonyho Blaira o oprávněnosti války proti Iráku minulý čtvrtek v Kongresu. Blair v něm s odvoláním na britskou špionáž trval na již zpochybněném argumentu, že Saddám skutečně chtěl získat uran v Africe. Opoziční demokraté proto trvají na důkladném vyšetření, proč a jak se uranová stopa dostala do Bushova projevu.

Demokratický senátor Richard Durbin šel dokonce tak daleko, že nadhodil možnost ústavního řízení o odvolání prezidenta z funkce. Řekl totiž, že pokud k tomu vytvořil standard sexuální skandál prezidenta Clintona se stážistkou Lewinskou, pak otázky spojené s důvody války proti Iráku do něj spadají také.

K objasnění způsobu, jakým se před invazí zacházelo se zpravodajskými informacemi, chtějí demokraté v Senátu předvolat členy Bushova týmu, konkrétně Roberta Josepha. Pokud se prokáže nepravdivost Bushových argumentů, získali by důkaz, že prezident podlehl prosté válkychtivosti.

To by pro demokraty byla ve volebním roce 2004 velmi silná zbraň, protože vítězství nad Saddámem už na americké straně hořkne rostoucími lidskými ztrátami v situaci, kdy navíc není v dohledu konec bezpečnostních problémů.