Bremer, který odletěl do Washingtonu poreferovat o vývoji rekonstrukce Iráku, pro americkou televizní stanici Fox News prohlásil: "Ano, Iráčané by mohli mít do šesti až osmi měsíců ústavu, pak by mohly rychle následovat volby, a je možné, že skutečně budeme mít (v Iráku) do roka vládu."

Civilní správce Iráku nicméně zdůraznil, že politický kalendář je "od nynějška v rukách Iráčanů". Dal také najevo naději, že "ústavodárná konference bude svolána v září", a naznačil, že "neví, kolik času pak budou Iráčané potřebovat k tomu, aby zredigovali ústavu".

Bremer je nyní ve Washingtonu na týdenních konzultacích, jejichž smyslem je především poskytnout americkým představitelům informace o tom, jak postupuje rekonstrukce Iráku od 13. července, kdy byla ustavena přechodná irácká vláda.

V Iráku v neděli zemřeli další tři Američané

Za oběť útokům skupin ozbrojenců padli v neděli dva američtí vojáci, další voják se zabil při autohavárii. Zabit byl také irácký řidič humanitárního konvoje. Zraněných amerických vojáků z různých incidentů přes víkend je sedm. Počet amerických obětí v Iráku od zahájení invaze 20. března na 151. Je to již o čtyři více než při válce v Perském zálivu v roce 1991.

Nový velitel amerických ozbrojených sil na Blízkém východě generál John Abizaid oznámil, že Spojené státy mají v úmyslu dát asi 6500 Iráčanů takový výcvik, který by umožnil jejich nasazení do vojenských misí po boku amerických a britských jednotek. Měli by sloužit také jako tlumočníci a zamezovat tak nedorozumění s běžnými Iráčany.

Současně ale upozornil, že nynější počet 148 000 amerických vojáků v zemi by měl zůstat nezměněn ještě nejméně tři měsíce. Dodal, že vybudování nové profesionální irácké armády si vyžádá řadu let. Abizaid řekl, že si americká armáda bere z každého útoku v Iráku ponaučení. Struktura amerických sil v Iráku by měla být změněna tak, aby byly "lehčí, mobilnější a aby snadněji operovaly proti nepříteli, kterému čelíme", zdůraznil.

Stále méně Američanů považuje válku za úspěch

Podle posledního vývoje veřejného mínění v USA stále méně Američanů považuje válku v Iráku za úspěch a stále více lidí v USA ztrácí důvěru ve schopnost americké armády prosadit v Iráku vytčené cíle. Stále ale převažuje přesvědčení, že vojáci odvádějí v Iráku dobrou práci.

V souvislosti s invazí do Iráku nabírá na ostrosti vnitropolitický vývoj ve Velké Británii, kde se potvrdilo, že v Londýně spáchal sebevraždu britský zbrojní expert David Kelly, který britským sdělovacím prostředkům řekl, že britská vláda přeháněla s šířením obav z iráckých zbraní hromadného ničení. Za jeho smrt je britský premiér Tony Blair ochoten přijmout částečnou morální odpovědnost, nikoli však rezignovat na svou funkci.

Také americký Bílý dům musel již v pátek přiznat, že prezident George Bush využil v přípravném verbálním tažení proti Iráku britský argument o irácké snaze získat v Africe uran i přesto, že ministerstvo zahraničí označilo toto tvrzení za "vysoce pochybné".