Šéf maďarské diplomacie uznal, že krajanský zákon zavazuje pouze maďarskou vládu a nebude platit na území Slovenska. "Podle dnešní dohody je možná pomoc příslušníkům maďarské menšiny žijících na Slovensku pouze na území Maďarska. Konkrétní kroky vypracují v následujících týdnech předsedové slovensko - maďarské smíšené komise a příslušná dohoda bude podepsaná asi v září," dodal Kovács.

Šéf slovenské diplomacie zdůraznil, že problém pomoci maďarské menšině se dostal do polohy dvoustranných jednání. "O krajanském zákoně jsme dnes vlastně ani nejednali," konstatoval Kukan. Krajanský zákon, který umožňuje čerpání určitých výhod pro příslušníky maďarských menšin žijících v sousedních státech, způsobuje už několik let napětí ve slovensko - maďarských vztazích.

Červnová novelizace zákona problémy nevyřešila

Problémy nevyřešila ani červnová novelizace zákona a Slovensko nadále zákon odmítá. Slovenská republika argumentuje tím, že zákon jiného státu nemůže platit na občany Slovenska maďarské národnosti. Slovenská diplomacie rovněž připomíná, že Slovensko příští rok společně s Maďarskem vstoupí do Evropské unie a pokud zákon neplatí na maďarskou menšinu žijící v Rakousku právě z důvodu členství Rakouska v Unii, na Slovensko by se měla rovněž vztahovat výjimka.

Podle slovenské vlády obsahuje krajanský zákon navíc prvky diskriminace na etnickém základě a má exteritoriální účinnost. V pátek se Budapešť dohodla na způsobu uplatňování krajanského zákona také s Bukureští. Podle maďarské agentury MTI musí dohodu ještě odsouhlasit vlády obou zemí. "Tím ztratí účinnost smlouva premiérů obou zemí z roku 2001," upozornil po jednání v Bukurešti Kovács.

Jeho rumunský kolega Mircea Geoan potvrdil, že Maďarsko odstranilo z krajanského zákona všechny prvky, které podle Rumunska a mezinárodních organizací nebyly v souladu s evropskými normami. Všechny výhody, které krajanský zákon přiznává příslušníkům maďarské menšiny však bude možné uplatňovat výlučně na území Maďarska. Maďarská pravicová opozice už dohody z Bukurešti ostře kritizovala. Krajanský zákon je totiž dílem předešlé vlády Viktora Orbána.