"Rozhodli se udělat tu opravu při třetím výstupu do prostoru v pátek," řekl mluvčí NASA Kyle Herring po schůzce v řídícím středisku v Houstonu. Odchlípnutou destičku tepelného štítu by podle posledních plánů NASA měli astronauté sešít drátem z nerezové oceli s připojenou jehlou.

V noci na čtvrtek se Patrick Forrester a Steve Swanson připravovali ke zprovoznění v úterý instalovaných slunečních článků na mezinárodní kosmické stanici. Spolupracoval s nimi Jim Reilly, který koordinoval vycházku, a pilot Lee Archambault, jenž ovládal robotickou paži. 

Ve volném prostoru pobyli dva Američané téměř o hodinu déle, než bylo plánováno, na stanici se vrátili až ve 3:40 SELČ. Přestože ve vesmíru strávili sedm hodin a 16 minut, nepodařilo se jim splnit veškeré naplánované úkoly.

Zdržely je příliš pevně zaražené čepy starého panelu, který sloužil už šest a půl roku. Forrester musel použít speciální nástroj, za pomoci něhož ho uvolnil. Složit panel do boxu, aby mohl být přemístěn na jiné místo ISS, se však nepodařilo, to čeká na astronauty při jedné ze dvou příštích vycházek .