"Můžeme o něčem takovém diskutovat jen tehdy, půjde-li o požadavek OSN," prohlásil o víkendu německý kancléř Gerhard Schröder v televizi ARD. Pro německou podporu je podle něj nutný jasný mandát OSN a žádost OSN případně irácké vlády o tuto podporu. "Ale to je jen teorie, momentálně se nic nemění na našem postoji, že se v Iráku nebudeme vojensky angažovat," zdůraznil kancléř.

Nasazení svých jednotek odmítá také Francie, která byla společně s Německem největším odpůrcem vojenského zásahu USA v Iráku. "Čekám, zda mi prezident (Jacques Chirac) dá úkol zvážit eventuelní rozmístění našich sil v Iráku. Momentálně to však není na programu," prohlásil v rozhovoru pro noviny Le Journal du Dimanche náčelník generálního štábu francouzské armády generál Henri Bentegeat. Účast Francie na vojenské operaci v Iráku je podle něj možná jen s mandátem OSN. To zdůraznil již ve čtvrtek ministr zahraničí Dominique de Villepin v listě Le Figaro když řekl, že "francouzskou roli si lze představit jedině v rámci mírových sil OSN".

K účasti zemí NATO a OSN vyzval minulý týden americký Senát v souvislosti s tím, že nasazení americké armády polyká obrovské sumy a američtí vojáci se stávají téměř denně oběťmi iráckých útoků. Již předtím ministr obrany Donald Rumsfeld před senátním výborem prohlásil, že by "neměl námitky" proti účasti NATO na operaci v Iráku, a to včetně Německa a Francie.