Šalom to dnes uvedl na společné tiskové konferenci se Svobodou po jejich schůzce v Jeruzalémě. Jsem velmi povzbuzen jeho přístupem, který je vyváženější vůči konfliktu než u některých dalších evropských vedoucích představitelů, řekl Šalom. Je také přesvědčen o tom, že Svoboda "přinese do EU své realistické porozumění oblasti a silnou podporu izraelské bezpečnosti".

Izraelský ministr také uvedl, že je povzbuzen Svobodovým rozhodnutím navštěvovat Izrael a Palestince při oddělených návštěvách. Současná návštěva uvedla do praxe Svobodův návrh na oddělování návštěv v Izraeli a na palestinských územích, který se neúspěšně v červnu prosazoval v EU.

Tel Aviv Svobodovo rozhodnutí těší

Izraelský ministr zahraničních věcí Silvan Šalom vyjádřil spokojenost především s tím, že se jeho český protějšek při návštěvě nesetká s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem. Izraelští představitelé oznámili, že odmítají jednat s těmi zahraničními politiky, kteří se budou chtít setkat s Arafatem, jehož obviňují z podpory teroristických útoků proti Izraelcům. Izrael soudí, že každá schůzka s Arafatem může jen oslabit pozice palestinského premiéra Mahmúda Abbáse.

Izraelský ministr v souvislosti s návštěvami politiků z Evropy u Jásira Arafata v Ramalláhu na západním břehu Jordánu rozdělil Evropu na "starou", která podle něho zůstává v kontaktu a Arafatem, a na "novou", reprezentovanou deseti zeměmi vstupujícími do EU, která s Arafatem odmítá jakýkoli kontakt.

Svoboda se sejde s Arafatem možná příště

Svoboda nicméně českým novinářům potvrdil, že se s Arafatem možná sejde při příští srpnové cestě po arabských zemích, která by měla zahrnovat Jordánsko, Egypt a palestinská území. Všude chceme setkání na nejvyšší úrovni. To je i rozhodnutí EU a my ho budeme sledovat, řekl Svoboda. Ze společné pozice EU podle Svobody vyplývá, že palestinskému premiérovi Mahmúdu Abbásovi nejvíce pomáhá, když se Arafat úplně neopomíjí. Zde je zřejmý rozdíl mezi politikou Izraele a EU, ale my držíme společnou pozici EU, to jsme jasně řekli, prohlásil český ministr.

Izrael hrozí Arafatovi deportací

Izraelský premiér Ariel Šaron doporučil v sobotu v rozhovoru pro britský deník The Daily Telegraph evropským politikům přerušit styky s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem. Před nedělní cestou do Británie tak reagoval na sobotní návštěvu britských poslanců u Arafata. "Každý takový čin oddaluje pokrok v mírovém procesu a podkopává pozici (palestinského premiéra Mahmúda Abbáse) abú Mázina," řekl Šaron.

Šaronův poradce Raanan Gissin dokonce řekl, že se Izrael možná rozhodne pro Arafatovu deportaci. "Jestliže bude Arafat nadále potápět mírový proces a podrývat autoritu abú Mázina, budeme se muset deportací zase zabývat," řekl Gissin.

Izraelští nacionalisté si přejí Arafatovo vyhoštění, ale Šaron se přiklonil k názoru USA, které se domnívají, že by Arafat v exilu Izraeli škodil víc než v Ramalláhu. Nemá sice omezen pohyb, ale Izraelci, kteří kontrolují mezinárodní přechody, mu v případě, že se rozhodne odjet do ciziny, nezaručují povolení návratu.