CIA podle ní znění celé zprávy včetně části o nigerském uranu dopředu schválila. "Dokonce jsme diskutovali právě nad zněním té věty, aby vyjadřovala přesně postoj CIA," dodala Riceová s tím, že "kdyby ředitel CIA řekl: ‚Tohle dejte pryč‘, tak by to bylo odstraněno."

"Prezident neřekl vědomě nic, o čem bychom věděli, že to není pravda," prohlásila Riceová.

Bush vystoupil s obdobným prohlášením během své tiskové konference v Ugandě, která byla jeho čtvrtou zastávkou na cestě po afrických zemích.

Powell důkazy o uranu raději nepoužil

CIA před Bushovým lednovým vystoupením kontrolovala fakta projevu o stavu unie a údajně upozornila bezpečnostní personál Bílého domu na to, že důkazy o připravovaných iráckých obchodech s Afrikou nejsou dostatečně podloženy.

Nedostatečnost důkazů v Pretorii ve čtvrtek naznačil i ministr obrany USA Colin Powell. Popřel, že by Bush vědomě lhal, ale přiznal, že informaci o uranu v únoru sám nepoužil v OSN, protože už v té době nebyla platná.

Bílý dům již přiznal falešnost důkazů

Americká vláda tento týden přiznala, že Bushovo tvrzení o iráckém uranu nebylo pravdivé a že dokumenty o Husajnově připravovaném nákupu  uranu v Nigeru byly falešné. Tvrzením o iráckých zbraní hromadného ničení ospravedlňoval přípravy na válku v Iráku. Žádné zakázané zbraně však v Iráku dosud nebyly nalezeny.